Czytanie książek dzieciom

Czytanie pozwala nam wierzyć, że potrafimy latać, na chwilę fantazja staje się rzeczywistością, a nasza wyobraźnia zostaje wyzwolona i rysuje tysiące niepowtarzalnych obrazów. Nagle możemy znaleźć się w innym świecie, w innym kraju, w innym wymiarze. Książki wprawiają nas w śmiech, w ekscytacje czy w wzruszenie. Otwierają nasze umysły, czynią nas wrażliwymi, pozwalają nam odkrywać kultury, paradygmaty, tysiące historii. Rozbudowują nasze słownictwo. Dziedzictwo, które w nas zostawiają jest nieocenione.

Pisanie książki w częściach

W ostatnich latach coraz więcej rodziców i nauczycieli zdaje sobie sprawę jak ważne jest wprowadzenie dzieci, od najmłodszych lat do świata książek. Widać to we wzroście konsumpcji książek dla dzieci; w umieszczeniu specjalnej strefy dla najmłodszych w księgarniach. Książki już od najmłodszych lat zajmują miejsce nawet w wielu pokojach dziecięcych. Zapraszanie naszych dzieci do odkrywania wspaniałego świata książek i czytania na co dzień ma zasadnicze znaczenie dla rozbudowania wyobraźni.

Czytanie w dorosłym życiu wymaga samotności, ciszy i czasu. Czytanie w dzieciństwie wymaga towarzystwa i poświęcenia od osób starszych. Aby małe dziecko mogło zrozumieć treść książki, nieuchronnie potrzebna jest obecność osoby dorosłej, jako narratora. W opowieściach dla dzieci, ilustracje są bohaterami i mówią same za siebie, ale wyjaśnienie przez dorosłą osobę, czyni tę historię magiczną, urzekającą, a przede wszystkim naładowaną uczuciem, co przyczynia się do uznania słowa za istotny instrument komunikacji pomiędzy rodzicem i dzieckiem.

One thought on “Czytanie książek dzieciom

Dodaj komentarz