Wpływ czytania na nasz mózg

Czytanie to jeden z najzdrowszych nawyków dla naszego mózgu. Kto nie lubi spędzać mroźnego zimowego popołudnia w domu ciesząc się dobrą lekturą? Oprócz tego, że pobudza wyobraźnię i pomaga poczuć więcej empatii, to nawyk ten okazuje się poprawiać zdrowie psychiczne.

Wykazano, że czytanie poprawia zdolności poznawcze i wzmacnia połączenia nerwowe. Koncepcja zdolności poznawczej stała się w ostatnich latach bardzo ważna, ponieważ wykazano, że istnieje bezpośredni związek między nią a dobrym funkcjonowaniem poznawczym oraz ochroną przed chorobami neurologicznymi.

Powody do napisania książki w nowym roku

Udowodniono również, że nawyk czytania poprawia pamięć. To dlatego, że czytając, przyzwyczajamy mózg do zapamiętywania postaci, faktów, szczegółów czy sytuacji, stając się wielkim ćwiczeniem umysłowym.

Czytanie jest relaksującą czynnością, z którą rozłączamy się z bieżącą rzeczywistością i przenosimy do innych światów, wchodzimy w skórę innych postaci. Relaksując się, obniżamy poziom kortyzolu w organizmie, hormonu uwalnianego wraz ze stresem i odwracamy naszą uwagę od problemów, które nas otaczają.

One thought on “Wpływ czytania na nasz mózg

Dodaj komentarz