Kryminał skutecznym lekiem na nudę

Kryminały cieszą się popularnością czytelników od pokoleń. Pobudzają wyobraźnie i zmuszają do wytężania szarych komórek.

Podpowiadamy, czym jest kryminał i jakie są jego sztandarowe przykłady.

Co to jest powieść kryminalna?

Najprościej rzecz ujmując kryminał to podgatunek literacki, którego fabuła bazuje przestępstwach popełnionych w zagadkowych okolicznościach. Głównymi postaciami tego rodzaju fikcji literackiej są osoby starające się rozwikłać tajemnice zbrodni lub też sami przestępcy.

W odróżnieniu od wielu inny gatunków kryminał nie posiada oczywistej fabuły i zmusza do myślenia w celu zidentyfikowania zbrodniarzy.

Agatha Christie – królowa kryminału

Pisząc o kryminale nie sposób nie wspomnieć o twórczości brytyjskiej autorki Agathy Christie. To ona tworzyła prawdziwe podwaliny dla opisywanego gatunku. Spod jej pióra wyszły takie dzieła jak „Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu” oraz „Karaibska tajemnica”. Pomimo tego, że są to dosyć wiekowe tytuły, to ich fabuła i barwny styl autorki sprawiają, że stanowią interesującą lekturę po dziś dzień.

Sherlock Holmes

Ciężko znaleźć osobę, która nie znałaby postaci Sherlocka Holmesa. Jest to bohater wymyślony przez Arthura Conana Doyle’a. Sherlock w towarzystwie poczciwego doktora Watsona stara się rozwikłać tajemnice, które okazują się być nierozwiązywalne dla innych osób. Najsłynniejsze powieści opowiadające o przygodach tego detektywa to „Studium w szkarłacie” i „Pies Baskerville’ów”

Szwedzki kryminał

Na koniec przenosimy się do czasów współczesnych, w których „kryminalny prym” wiodą autorzy ze Szwecji. Ich powieści cieszą się uznaniem krytyków i czytelników na całym świecie, a wiele z nich stanowi podstawę pod filmowe scenariusze. Wśród najciekawszych szwedzkich autorów powieści kryminalnych należy wymienić takich pisarzy jak Camila Lackberg, Henning Mankell oraz Asa Larsson.

źródło: https://www.autorka.pl/ – portal o książkach, recenzje, autorzy i więcej